Freelance Çalışarak Geçen İlk Yılımdan Kendime Notlar

12 Aralık'ta freelance çalışmaya başlamamın ilk yılı doldu. Amacım o gün bir yazı yayınlamaktı ama ardı arkası kesilmeyen tatsız olay...
12 Aralık'ta freelance çalışmaya başlamamın ilk yılı doldu. Amacım o gün bir yazı yayınlamaktı ama ardı arkası kesilmeyen tatsız olaylardan dolayı ertelemeye karar verdim. Hal böyle olunca freelance yazısı ister istemez bir de "2016 yılımı değerlendirme" yazısına da dönüşecek gibi... Neyse, lafı uzatmadan asıl konuya geçiyorum.


2015 yılının aralık ayında neden istifa ettim?

İstifa bende şahsi bir gelenektir. Çalıştığım şirketlerde ve ofis hayatındaki dikenler en geç altı ay içinde bana batmaya başlar; bir süre tahammül etmeye ve kendimi ikna etmeye çalışırım. Ama bir kere içime o kurt düştü mü istifa bayrağını çekmem uzun sürmez. Hani "yıl olmuş 2000 bilmem kaç" diye bir kalıp vardır ya.  Yıl neredeyse olacak 2016, hala yapılan işe değil giriş çıkış saatlerine bakılması, (en son çalıştığım yerin bir dijital ajans olduğunu hesaba katarsak) müşterilerin tavırları ve tabii ki o kadar emekle zaman vermişken kazancımın tatmin etmemesi.
"Neden freelance çalışmamayım ki?" diye bir ışık yandı zihnimde. Sonuçta, ruhumdaki Immanuel Kant disipliniyle ofis hayatında yaptığımdan çok daha fazla iş yapabilir ve toplamda daha fazla kazanabilirdim. Üstelik saatlerimi kendi kontrolüm altına alarak. Böylece startup projelerime de nakit derdi olmadan odaklanabilirdim. Gelmiş geçmiş en şanlı istifalarımdan birini ettim. Beni rahatsız eden şeyleri müdürüme ve insan kaynaklarına çat çat çat söyledim, cuma ofisten dışarı son kez adımımı attım ve hafta sonu, epey önceden istifadan habersiz bir şekilde planladığım Atina gezimi gerçekleştirdim. (Yunanistan istifa sonrası için ideal, tavsiye ederim.)
Şunu da söyleyeyim: Freelance kavramıyla ilk buluşmam değil. Üniversite mezuniyetimden sonra bütün idealistliğimde bulduğum bütün yayınevlerine eposta atmıştım, tek bir tanesi dönüş yapmıştı, oradan da beş ayda beş yıllık cinnet kotamı doldurup ayrılmıştım. Ondan sonra üç dört ay kadar çeşitli yayınevlerine düzelti, ardından çevirmenlik yaptım. Sonrası yine tam zamanlı çalışma...


İlk hayal kırıklığımla freelance hayata merhaba

Anlayacağınız, ofisten ayrılıp freelance olmaya karar verdiğimde bir Polyanna değildim. Türkiye dahilinde gayet "remote work", yani uzaktan çalışma denebilecek ve maaşımdan neredeyse %50 kadar yüksek bir iş ayarlayıp çıktım. İşin kendisi de bana ofis ortamında ticari metinler yazarken akıp giden IQ'umu ve yaratıcılığımı geri kazandıracak cinstendi: Üniversite ödevleri yazmak. İngilizceler, felsefeler, sanatlar, arkeolojiler havada uçuşurken daha mutlu olamam diyordum ki iki üç ay sonra ödemeler ve epostalara yanıtlar kesildi. Haydaaa... Türkiye'deki en sevdiğim!? tavır. Memnun değilsen memnun değilim de, medeni insanlar gibi yollarımızı ayıralım. O anki sinirle ifşa etmek istemedim değil. Ama artık bir şirket çatısı altında değildim, kendimi markalaştırmak istiyordum ve böyle bir şey hiç profesyonel olmazdı.
Mağdur edebiyatı yapmayacağım çünkü garantici kişiliğim istifa ettikten sonra tek bir işverene bağlı kalmayı reddetmişti ve bir yandan kendimi sağlama almıştım. Sonra iyi ki de bu ödev işi tereyağı gibi kendiliğinden sıyrılıp gitti diye düşündüm. Bütün ödevleri uzun süren araştırmalar ve yazılar sonucu teslim ediyordum ama bundan kimseye bahsedemiyordum, hocaların kulağına gitmemeliydi. O sırada, hem biraz gelir getirmesi hem de yazarlara hitap tarzı açısından İçerik Bulutu ilaç gibi geldi; hala da öyle. Yine aynı zamanlarda eski bir iş arkadaşım sayesinde çok geçmeden ünlü bir e-ticaret şirketinin blog yazarları arasında yerimi aldım. Upwork ve başka yerlerden de ara ara iş geldi, daha da geliyor. Özetle, herkese bahsedebileceğim, ödevler kadar kafamı yormadan odaklanabileceğim insani bir programım olmuştu.2016 yılı hedeflerim nelerdi, ne kadarını gerçekleştirebildim?

12 Aralık neredeyse yıl sonu sayılır. Haliyle istifa ve freelance 2016 hedefleriyle birlikte geldi. Yukarıda da dediğim gibi asıl amacım girişime eğilmek ama freelance işlerle kendime finansman sağlamaktı. Yaşam tarzımdan görünümüme kadar kendimi bir internet girişimcisi olarak yetiştirecektim. Evdeki hesap elbette çarşıya uymadı ve önceliklerim değişti. Freelance iş yetiştirmekten projelerimle neredeyse ilgilenemez hale geldim. 2016 yılında bir öykü dosyası veya roman yazma hedefim de ufak ufak 2017'ye kaydı. Sonuç, üstüne düşemediğim en az iki proje, ancak istifa ettiğim maaş kadar gelen bir gelir, yükselen dolar, düşen moraller...
Ne var ki, kendime acısız davranmayacağım. Öncelikle, tam tahmin ettiğim gibi ofistekinden çok daha verimli çalıştım, hemen her gün sabah 7'de kalktım ve erteleme hastalığına yakalanmadan, mazeret uydurmadan yazacaklarımı yazdım. Yorulduğumda, içimden gelmediğinde öyküler, romanlar, denemeler okudum; büyükler için boyama kitaplarımı açtım; origami modellerini karıştırdım; hama boncuğu denemeleri yaptım. Kimse bana bir şey demeden, ters bakışlara maruz kalmadan. Yeri geldiğinde ofis hayatımdan daha yoğun çalıştım, bazen hafta sonu da çalıştım ama istersem herkesin sendromdan kırıldığı pazartesi günü hiçbir şey yapmadan oturabileceğimi bilerek.
En önemlisi, ticari de olsa yazdığım bütün yazıları arkalarında durabilecek şekilde yazdım. Bu da şöyle bir güzel sonuç doğurdu: Ofis hayatında çalışırken ofis işlerim ve kendi işlerim arasında set çekiyor ve aslında kendi yeteneğimi de bölüp tutarsızlaşıyordum.   Freelance çalışırken bütün yazdıklarımı benimsedim çünkü başkasına da yazsam her yazdığım benim imzamı taşıyacaktı. Bu yaklaşım, aylar sonra yazdığım bir öyküde kendini belli etti. Hayatımda yazdığım en akıcı öykü... Sonra en sevdiğim yerli yazar olan Bilge Karasu'yu düşündüm. Otuz yaşına kadar yazdığı hiçbir şeyi bastırmamıştı. Sonraki bastırdığı az ve öz metinlerin ise hiçbirinde boş yok. Belki de olması gereken bu.
2017'de beni nelerin beklemesini istiyorum? Freelance çalışmaya devam mı?

Dışarıdan bakınca 2016 yılındaki hedeflerimin hiçbirini gerçekleştirememişim gibi duruyor. Ama derinlemesine baktığımda aslında adımları acele etmeden tek tek çıktığımı fark ediyorum. Girişim konusunda da bir sene önce durduğum yerde değilim; araştırdım, yeni şeyler öğrendim. Bu yıl önümde ne hedefler varmış, bu yazı vesilesiyle ben de göreyim.

1. Üretmek, üretmek...

Öykü veya roman mı yazarım, proje fikri mi düşünürüm, reklam metni mi yazarım, origami veya hama boncuğu mu yaparım bilmem. Bunların hiçbirinin başkasına yararı da olmayabilir. Ama yaşadığımız zehirli günlerin panzehirini üretmekte görüyorum. Olumsuz olayların ardı arkası kesilmiyor, muhtemelen kesilmeyecek. Yaşamımın en verimli döneminde bir şeyler yapmazsam bütün bu karanlık geçse bile kendimi hiç istemediğim bir boşlukta bulabilirim. Bunu istemiyorum. O yüzden, bu yılın en kesin hedefi bu.

2. Kendime daha fazla üretmek

Google'da arama yaptığımda eski işlerimde yazdığım yazılarla karşılaşmak bir yönüyle heyecan verici. Diğer yandan da enayi gibi hissediyorum çünkü becerimi ve emeğimi üç kuruşa har vurup harman savurmuşum gibi geliyor. O emeği kendim için yazdığım şeylere harcasam şu an daha farklı bir konumda olur muydum? Muhtemelen. O yüzden bu maddeyi 2017 yılına bırakmadan 2016'nın son ayında hayata geçirdim. Hep yenilikçi girişim fikirlerinin yanında gayet klasik web siteleri de hazırlayacağım. Amacım, hem kendimi tam anlamıyla ortaya koyabilmek ve ne kadar kaliteli yazı yazsam da değer görmeyen sektörümde SEO "işte böyle yapılır" diyebilmek.

3. Freelance çalışmaya devam

Mevcut müşterilerimle freelance çalışmaya devam edeceğim. Ara  sıra tam zamanlı işlere baktığım oluyor. Ama bu bir sene içinde, en az on yıllık bir deneyimi bulunan kıdemli bir yazar ve çevirmen için tatmin edici bir ilan yayınlanmadı. Ara sıra çıkan ilanlar beş kişinin yapacağı işlerin tek kişiye yükleneceğini açık açık gösterirken yeni mezun ve "çok para istemeyecek" birinin tercih edileceğini neredeyse gizlemiyor. Sadece 2017 hedeflerim arasında değil hayat felsefem olarak benimsemeye karar verdiğim bir düşünce var ve bu noktada iğneyi kendime batıracağım. Özel sektörde insan kendi değerini belirler, yani ne kadar isterseniz o kadar para alırsınız. Para söz konusu olunca fırsatları kaçırmamak için çıtayı kolayca düşürüyordum ama artık böyle bir şey yok. İşverenler, gerek freelance gerek tam zamanlı işlerde, kıdemli ve ne yaptığını bilen bir yazarla çalışmak istiyorlarsa bunun karşılığını vermeye de hazır olmalılar.

4. Gezinmece'ye farklı bir yaklaşım

Gelelim mevcut girişimlerden birine: Gezinmece.com. Burada artık bizli konuşmaya geçmem gerek. Geçen bir sene içerisinde kendisiyle çok ilgilenmedik, tanıtmak için çok çaba sarf etmedik. Haliyle şu an tam bir "hayalet şehir". Ama bu sürede benzer iki üç yerli projeyle de karşılaştık ve onlarda da aynı ıssızlığı gördük. Fikrin hala iyi olduğunu düşünüyoruz ama birtakım değişikliklere ihtiyaç olduğunu da hissediyoruz. Hal böyle olunca, Gezinmece'yi "pivot etmeye", yani aynı çerçevede başka bir çehre kazandırmaya karar verdik. 

5. Yepyeni projelere girişmeye de devam

Sosyal medya tarzı, topluluk gerektiren ve kullanıcı içeriklerine dayanan projeler gerçekten çok çekici, insan yapmadan duramıyor. Ne var ki, bunlar uzun zaman gerektiren ve garantisi olmayan bir yola girmeyi de zorunlu kılıyor. 2017 yılında hizmet veya ürün satmaya yönelik fikirlere ağırlık vereceğiz ama bir yandan da bu çekici projelerimizi boşlamayacağız. Açıkçası, heyecan verici fikirlerimiz var. Aynı Bilge Karasu'nun öyküleri gibi, gerçekten olgunlaştıkları ana tanık olduğumuzda büyük bir girişim yolculuğuna çıkacağız ve bu yolculukta sizlerle hep beraber olmayı isteriz.

0 yorum:

 

En Çok Okunanlar

Görüntüleme Sayısı

Etiketler

Film (68) Deneme (42) kitap (34) Güncel (30) Haber (28) Keyifli (28) post apokaliptik (25) Öykü (20) İşlerim (19) müzik (15) seyahat (13) seyahatname (12) Edebiyat Dünyası (11) dizi (11) istanbul (10) çerçi sanat (9) Müzik Haberleri (8) Düşünce (7) Yabancı Yazın (7) edebiyat (7) mavimelek (7) Yerli Yazın (6) beyaz yaka (6) beyaz yakalı (6) mavi melek (6) İş Hayatı (6) distopya (5) felsefe (5) post-apokaliptik (5) postapokaliptik (5) tilda swinton (5) till lindemann (5) şiddet (5) Klasik (4) Yayınlanmışlar (4) bilge karasu (4) gezi (4) iş hayatı (4) işsizlik (4) leyla erbil (4) lindemann (4) rammstein (4) roma (4) viyana (4) 80'ler (3) Ahmet Hamdi Tanpınar (3) Almanca (3) Ofiste Geçen (3) appstore (3) atina (3) bilgi yarışması (3) dexter (3) doğum günü (3) girişim (3) kadın (3) kapitalizm (3) marvel (3) matthew mcconaughey (3) mülteci (3) robot (3) roman kahramanları (3) sanat (3) sicilya (3) taciz (3) tiyatro (3) venedik (3) zombi (3) çerçi (3) çeviri (3) 12 angry men (2) 12 öfkeli adam (2) 28 days later (2) 28 gün sonra (2) Blogda İlk Kez (2) Foucault (2) Giuseppe Tornatore (2) LGBT (2) LGBTI (2) Michael Ende (2) Momo (2) Salzburg (2) ahmet hamdi (2) amy adams (2) anlatım bozuklukları (2) apple (2) avukat (2) ağustos (2) aşk (2) beyoğlu (2) blog (2) blues (2) bobby cannavale (2) breaking bad (2) bruce willis (2) brugge (2) brüksel (2) budapeşte (2) camouflage (2) chappie (2) cheryl strayed (2) children of men (2) chris pratt (2) christoph waltz (2) clive owen (2) cüce (2) d. h. lawrence (2) david fincher (2) david le breton (2) district 9 (2) dolly parton (2) dostoyevski (2) düğün (2) e-dergi (2) edmondo de amicis (2) edward norton (2) emma stone (2) evangeline lilly (2) floransa (2) freelance (2) gravity (2) gregory peck (2) guy pearce (2) görmek (2) hobbit (2) hugh jackman (2) hulki aktunç (2) hızlı ve bilgili (2) hızlı ve bilgili 2 (2) ian mckellen (2) iktidar (2) ingiltere (2) italya seyahati (2) içerik (2) işveren (2) jake gyllenhaal (2) john hurt (2) kadına şiddet (2) kafka (2) konya (2) korku (2) kültür (2) lee pace (2) lie to me (2) lord byron (2) matt damon (2) mia wasikowska (2) michael c. hall (2) milano (2) mültecilik (2) münih (2) necmiye alpay (2) ofis dili (2) opera (2) peter dinklage (2) peter tagtgren (2) picasso (2) piyano (2) platon (2) pompeii (2) praise abort (2) serbest çalışma (2) sharlto copley (2) sinema (2) skills in pills (2) sosyal medya (2) stefan zweig (2) süper kahraman (2) tim robbins (2) tim roth (2) tom hardy (2) tren (2) türkiye'de kadın olmak (2) türkçe (2) varna (2) walter white (2) wild (2) x-files (2) yargıç (2) yazılım (2) yaşar kemal (2) yetersizlik (2) ylvis (2) yürümeye övgü (2) zürih (2) çalışan (2) çocuk (2) öykü yarışması (2) şehir parkları (2) %100 zeka (1) 1. dünya savaşı (1) 12 kızgın adam (1) 12 monkeys (1) 1900 (1) 1900 efsanesi (1) 1968 (1) 1984 (1) 29 şubat (1) 3 idiots (1) 30 yaş (1) 30 yaş sendromu (1) 30 yaş sınırı (1) 3D (1) 3D film (1) 4 sayı (1) 50 kuşağı (1) 500px (1) 60'lı yıllar (1) 68 (1) 80'li yıllar (1) 80's (1) 9 to 5 (1) 99 francs (1) ABD (1) AIDS (1) Afşar Timuçin (1) Alejandro González Iñárritu (1) Alman (1) Almanya (1) Amerika (1) Amyotrofik Lateral Skleroz (1) Andrea Riseborough (1) Arnold Schwarzenneger (1) Avustralya (1) Be Right Back (1) Bertolt brecht (1) Boğaz Köprüsü (1) Can Yücel (1) Charlie Cox (1) Che Guevara (1) Claire Danes (1) Clockwork orange (1) Cogito (1) Daredevil (1) Dead Poets Society (1) Diğer Haberler (1) Edebiyat Haber (1) Emilia Clarke (1) Ex Machina (1) Fahrenheit 451 (1) Fifteen Millon Merits (1) Film Dünyası (1) Fim (1) Gerard de Nerval (1) HIV (1) HIV/AIDS (1) Hallstatt (1) Henry David Thoreau (1) Her (1) Hindistan (1) Hüseyin Rahmi Gürpınar (1) Jason Clarke (1) Jon Hamm (1) Jorge Luis Borges (1) Julie Andrews (1) Kierkegaard (1) La leggenda del pianista sull'oceano (1) Lagertha (1) Lorelei (1) Lucy (1) Mozart (1) Nietzsche (1) Noah (1) Outsourced (1) Peter Taegtgren (1) Pruitt Taylor Vince (1) Ray Bradbury (1) Robyn Davidson (1) Rousseau (1) Sait Faik Abasıyanık (1) Server Tanilli (1) Sezar (1) Sound of Music (1) Tarıq Ali (1) Temple Grandin (1) Terminator (1) Terminator Genisys (1) The Entire History of You (1) The National Anthem (1) The Waldo Moment (1) The White Chrismas (1) Toplumu Savunmak Gerekir (1) Tracks (1) Türk (1) Türk gazeteci (1) Türk sağı (1) Vincent D'Onofrio (1) Walter Benjamin (1) Werner Herzog (1) White Bear (1) X-Men: Days of Future Past (1) Zach Galifianakis (1) a-ha (1) aamir khan (1) aaron paul (1) abide-i hürriyet caddesi (1) adam (1) adet öncesi sendromu (1) adrien brody (1) afyonu patlamak (1) agatha christie (1) ahmet haşim (1) aida (1) aile içi şiddet (1) akademi (1) aksu bora (1) aktif ötanazi (1) akıllı bilgisayar (1) al capone (1) al pacino (1) albüm (1) alef (1) alex garland (1) alfonso cuaron (1) alfred hitchcock (1) ali teoman (1) alicia vikander (1) alphaville (1) als (1) altkitap (1) alıp başımı gidiyorum (1) amatör fotoğrafçılık (1) amazonlar (1) amour (1) anayurt oteli (1) andre gide (1) andy serkis (1) ankara (1) ankara mahpusu (1) anlam (1) anne hattaway (1) anne karnındaki hormon (1) ant-man (1) antalya (1) anthony perkins (1) antisosyal (1) antisosyal kişilik bozukluğu (1) anı (1) apps (1) aretha franklin (1) argümantasyon (1) arlington road (1) artificial intelligence (1) arturo ui (1) arşidük franz ferdinand (1) asabiyim ben (1) asi şehirler (1) aspendos (1) ateş serbest (1) atilla ilhan (1) atlas (1) attila ilhan (1) ava gardner (1) avatar (1) avusturya macaristan (1) awake o'sleeper (1) ay (1) ayazpaşa mezarlığı (1) aynalar (1) ayrımcılık (1) azra erhat (1) azınlık (1) ağrı dağı efsanesi (1) ağıtlar (1) babam ve oğlum (1) bahar (1) bahar temizliği (1) bana yalan söyle (1) bard (1) barış manço (1) bağırma (1) başka kentler başka denizler (1) belirlenimcilik (1) ben afflect (1) ben kingsley (1) benicio del toro (1) berlin (1) beyaz yakalı işsizliği (1) beyaz yakalılar (1) beş duyu (1) beş şehir (1) biat kültürü (1) big eyes (1) big fish (1) bilbo baggings (1) bilgisayar (1) bilim (1) bilim kadını (1) bilimkurgu (1) billy bob thornton (1) bir pars hüzünle kaybolur (1) bir çağ yangını (1) birdman (1) birinci dünya savaşı (1) biyografi (1) black mirror (1) black swan (1) bloglar (1) blues brothers (1) borges (1) bourne (1) boşuna mı okuduk (1) bradley cooper (1) brazil (1) brendan freely (1) britanya (1) britanya defterleri (1) brittany murphy (1) bronson (1) brothers bright (1) bryan cranston (1) bulgaristan (1) bursa (1) bükreş (1) bülbülü öldürmek (1) büyük budapeşte oteli (1) büyük gözler (1) cab calloway (1) cal lightman (1) calvin (1) can dostum (1) canetti (1) capri (1) carie-anne moss (1) casio (1) cast away (1) castellio (1) cazcı kardeşler (1) cercisanat (1) cesare biseo (1) cevahir (1) cevahir avm (1) cevdet bey ve oğulları (1) ceza kolonisinde (1) charles darwin (1) charlize theron (1) charlotte ramping (1) chris evans (1) chris o'dowd (1) christian bale (1) christopher nolan (1) cilian murphy (1) cinayet (1) cinnet (1) cinsiyetçi küfür (1) cinsiyetçilik (1) coen brothers (1) coen kardeşler (1) constantinople (1) corey stoll (1) cüceler (1) dallas buyers club (1) dan aykroyd (1) dan gilroy (1) darren aronofsky (1) darwin (1) dave franco (1) david harvey (1) dawn of the planet of apes (1) deniz (1) determinizm (1) dev patel (1) deve (1) dexter morgan (1) die welle (1) diktatörlük (1) dil öğrenmek (1) dilbilgisi (1) dilbilim (1) din (1) dinozor (1) disleksi (1) doktor yardımlı intihar (1) doktorculuk (1) dokunmak (1) domhnall gleeson (1) domuz (1) doug liman (1) doğa (1) doğa kanunları (1) drina köprüsü (1) du hast (1) duolingo (1) dustin hoffman (1) duyguların rengi (1) duymak (1) dönüşüm (1) dünya tiyatrolar günü (1) dünya turu (1) düşmanlık (1) düşünmek (1) ed harris (1) edebi gezgin. (1) edergi (1) edge of tomorrow (1) edinburgh (1) eduardo galeano (1) edward said (1) einstein (1) eleştiri (1) elf (1) elias (1) elias canetti (1) elijah wood (1) emily blunt (1) emily browning (1) emma gatewood (1) emma watson (1) epik tiyatro (1) ergenlik (1) erken kalkan yol alır (1) erken kalkmak (1) ernest hemingway (1) erotologya (1) erzurum (1) eski sevgili (1) ethan coen (1) ethan hawke (1) etin cinsel politikası (1) eva green (1) evrim (1) ewan mcgregor (1) exam (1) exodus (1) ezilmek (1) ezmek (1) eşcinseller vardır (1) eşcinsellik (1) fantastik edebiyat (1) fantastik heykeller (1) faruk duman (1) fas (1) faşizm (1) feuer frei (1) feyyaz kayacan (1) feyza hepçilingirler (1) fight club (1) filistin (1) firavun (1) fish on (1) fitzgerald (1) fosforlu cevriye (1) fotoğraf (1) fotoğrafçılık (1) fountain (1) frankfurt (1) frankfurt seyahatnamesi (1) franz ferdinand (1) franz kafka (1) fred astaire (1) freud (1) galaksi (1) galapagos (1) game of thrones (1) gamer (1) gandalf (1) gary oldman (1) gazetecilik (1) gece (1) gece haberleri (1) gece vurgunu (1) gelenek (1) gelin (1) genel ahlaksız (1) gençlik (1) george orwell (1) gezgin günce (1) gezi park (1) gezi parkı (1) gezi yazısı (1) geziciler (1) gezinmece (1) girişim. (1) girişimcilik (1) gizli oturum (1) gods and kings (1) godzilla (1) goethe (1) gone girl (1) good morning vietnam (1) good will hunting (1) graham green (1) grand budapest hotel (1) groundhog day (1) guardians of the galaxy (1) gölge (1) göç (1) göçmen (1) günah şehri (1) günebakan (1) günlük (1) gürültü (1) gürültü kirliliği (1) hakaret (1) halt and catch fire (1) hannibal (1) harbiye muhsin ertuğrul (1) hatalı sollama (1) hayal gücü (1) hayat (1) hayatın içinden (1) hayriye (1) hemingway (1) henry fonda (1) heykel (1) heykeller (1) history channel (1) hitap (1) hitler (1) homofobi (1) horrible bosses (1) hugh dancy (1) hukuk (1) huzur (1) ian fleming (1) ibb tiyatro (1) ice bucket challenge (1) icebucketchallenge (1) ich will (1) ihsan oktay anar (1) ilkbahar (1) ilknur üstün (1) ilüstrasyon (1) imla kuralları (1) immanuel kant (1) ince memed (1) ingilizce (1) interstellar (1) ios (1) ipad (1) iphone (1) isim (1) iskoçya (1) ismail yerguz (1) istanbul romanları (1) istanbul trafiği (1) istasyon (1) istiklal (1) isviçre (1) it crowd (1) italya (1) italya'ya seyahat (1) itfaiye (1) itunes (1) izmir (1) içerik yazarlığı (1) içerik yazarı (1) içimdeki çocuk (1) içinizdeki çocuk (1) iş ahlakı (1) iş bulma (1) j.r.r. tolkien (1) jack kevorkian (1) james colman (1) james mcavoy (1) jan egeland (1) jane fonda (1) jared leto (1) jean-jacques rousseau (1) jean-paul sartre (1) jeff bridges (1) jennifer connely (1) jennifer jason leigh (1) jennifer lawrence (1) jesse eisenberg (1) jessica alba (1) jessica hyde (1) jim jarmusch (1) jim parsons (1) joan cusack (1) joaquin phoenix (1) joel coen (1) joel edgerton (1) johan thoms (1) john belushi (1) john berger (1) john carpenter (1) john freely (1) john malkovich (1) john stuart mill (1) joon-ho bong (1) joseph gordon-lewitt (1) josh hartnett (1) juan de los muertos (1) juan of the dead (1) jude law (1) judge (1) julia roberts (1) julianne moore (1) jumanji (1) jurassic park (1) jurassic world (1) kader (1) kadın gezgin (1) kadın olmak (1) kalbin direnişi (1) kant (1) kapadokya (1) kar küreyici (1) karadelik (1) karakter aşınması (1) karamazov kardeşler (1) kardeş (1) karl urban (1) karınca (1) karınca-adam (1) katarakt (1) kavafis (1) kayip kiz (1) kayıp kız (1) keira knightley (1) kelime oyunu (1) kent (1) kent romanı (1) kevin spacey (1) kiefer sutherland (1) kiev (1) kitap fuarı (1) klavsen (1) klavye (1) klon (1) klonlama (1) koklamak (1) kompartıman (1) komplo teorisi (1) korna (1) kozzy (1) kudüs (1) kukeri (1) kumsalda (1) köpek (1) körleşme (1) körlük (1) kötülük problemi (1) kötülük sorunu (1) küfür (1) kürtaj (1) kütüphane (1) küçürek (1) küçürek öykü (1) kırmızı kuşak (1) kırım (1) kısa öykü (1) kıyamet (1) kız kardeş (1) lawrence (1) le breton (1) le couperet (1) legend of 1900 (1) legolas (1) lena headley (1) leylâ erbil (1) lgbt onur yürüyüşü (1) lgbti onur yürüyüşü (1) lily tomlin (1) linda hamilton (1) little miss sunshine (1) londra (1) looper (1) louis bunuel (1) luc besson (1) mad max (1) maden (1) mads mikkelsen (1) maganda (1) mahalle baskısı (1) mahalle kavgası (1) malena (1) marakeş (1) margeret keane (1) marguerite Duras (1) mark ruffalo (1) mark twain (1) mark zuckerberg (1) martin freeman (1) martı (1) masal (1) masters of sex (1) masumiyet (1) matt bomer (1) matthew bellamy (1) mağara alegorisi (1) medya (1) mehmet pişkin (1) melek ekim yıldız (1) memento (1) metin (1) metrobüs (1) mevlana (1) mevsim (1) meydan (1) michael caine (1) michael cane (1) michael douglas (1) michael fassbender (1) michael keaton (1) michelle monaghan (1) michelle williams (1) mickey rourke (1) midnight in paris (1) mika (1) mikro ifadeler (1) min-sik choi (1) mina urgan (1) minimalist kahramanlar (1) mobbing (1) mobil (1) monica belluci (1) moon (1) morgan freeman (1) moses (1) moşe (1) mr toot (1) mr. toot (1) muhsin ertuğrul (1) mulder (1) murat belge (1) murder king (1) musa (1) muse (1) mutter (1) müdür (1) mısır (1) namık kemal (1) naomi harris (1) naomi watts (1) napoli (1) naziler (1) necmi erdoğan (1) neil blomkamp (1) neill blomkamp (1) nerdesin aşkım (1) nicholas hoult (1) night of the living dead (1) nightcrawler (1) nine to five (1) niteliksiz adam (1) nişantaşı (1) nişantaşı sanatçılar parkı (1) no place in heaven (1) nuh (1) nükleer (1) oblivion (1) office space (1) ofis hayatı (1) oh susie (1) okumak (1) okyanus (1) okçular (1) olası dünyalar (1) olivia thirlby (1) on iki kızgın adam (1) on iki öfkeli adam (1) on the beach (1) only lovers left alive (1) onur yürüyüşü (1) org (1) orhan pamuk (1) orlando bloom (1) oryantalizm (1) oscar isaac (1) otizm (1) panoptikon (1) paris'te gece yarısı (1) park (1) park cezası (1) pasif ötanazi (1) patricia clarkson (1) patrick steward (1) patron (1) paul ekman (1) paul newman (1) paul rudd (1) pembe dizi (1) pembe yaka (1) pet shop boys (1) peter jackson (1) pi (1) pink collar (1) planet of apes (1) platon'un mağarası (1) pms (1) polikistik over sendromu (1) possible worlds (1) prag (1) pratik (1) predestination (1) premenstrual syndrome (1) priapus (1) primat (1) psikolojik gerilim (1) ragnar (1) ragnar lothbrok (1) ralph fiennes (1) ramses (1) rawhide (1) ray charles (1) reese witherspoon (1) relativite (1) relatos salvajes (1) rene russo (1) requiem for a dream (1) resim (1) ressam (1) reyhan yıldırım (1) richard ayoade (1) richard sennett (1) rick astley (1) ridley scott (1) rimbaud (1) rob brydon (1) robert downey jr (1) robert downey jr. (1) robert duvall (1) robert musil (1) robert pattinson (1) robin williams (1) roland bartes (1) rosamund pike (1) russell crowe (1) röntgenci (1) saatleri ayarlama enstitüsü (1) sait faik (1) salvador dali (1) sam rockwell (1) sanal (1) sanatçı (1) saraybosna (1) savaş (1) sağ (1) scarlett johansson (1) scoot mcnairy (1) sean connery (1) secret life of walter mitty (1) seeking a friend for the end of the world (1) selanik (1) selektör (1) seo (1) serveto (1) ses (1) sevgili (1) seçme ikilemi (1) shakespeare (1) shaun of the dead (1) sicim teorisi (1) sigourney weaver (1) silicon valley (1) sin city (1) sintisayzır (1) six feet under (1) siyaset (1) snowpiercer (1) sofya (1) sokak kadını (1) solucan deliği (1) soma (1) somebody to love (1) someone like me (1) son iki eylül (1) son umut (1) sonoya mizuno (1) sorgulama (1) source code (1) spike jones (1) start-up (1) startup (1) station agent (1) stefan zwein (1) stephen hawking (1) steve buscemi (1) steve carell (1) steve coogan (1) steve jobs (1) steven spielberg (1) suat derviş (1) surp agop (1) surp agop mezarlığı (1) sylei (1) synth pop (1) synthesizer (1) söyleşi (1) sürgün (1) sıcak kalpler (1) sınav (1) sınırsızlar kulübü (1) t-rex (1) taare zameen par (1) tablo (1) takip (1) taksim (1) taksim meydanı (1) tanıl bora (1) tasarım (1) taste (1) tatavla (1) tatmak (1) taylor kitsch (1) tazminat (1) tecavüz (1) teknoloji (1) televizyon (1) temizlik (1) temmuz (1) ten ve iz (1) teresa palmer (1) terry gilliam (1) testosteron (1) the awful german language (1) the axe (1) the double (1) the fox (1) the great commandment (1) the help (1) the hudsucker proxy (1) the judge (1) the normal heart (1) the rover (1) the trip to italy (1) they live (1) tim burton (1) time lapse (1) time loop (1) tiyatro özel (1) tiyatroadam (1) to kill a mockingbird (1) tokyo (1) tolkien (1) tom cruise (1) tom hiddleston (1) tootsie (1) trafik (1) trafik kazası (1) travesti (1) travis fimmel (1) tropic thunder (1) true blood (1) true detective (1) tuscany (1) tuğçe ayteş (1) twelve monkeys (1) türkan şoray (1) türkiye (1) türkçe off (1) türkçe sorunları (1) tüyap (1) ulrike meinhof (1) unutma beni (1) unutmabeni (1) utopia (1) uygulama (1) uzay gemisi (1) uzaylı (1) uzaylılar (1) uçak (1) vahşi hikayeler (1) vampir (1) vampir filmi (1) vapur (1) vejetaryenlik (1) velev ki ibneyiz (1) verdi (1) vienna (1) vikings (1) vin diesel (1) walking dead (1) wall-e (1) walter mitty (1) warm bodies (1) wes anderson (1) wild tales (1) wolverine (1) woodie allen (1) woody harrelson (1) xu hongfei (1) yabancı dil (1) yabancı dizi (1) yamyam (1) yangın (1) yapay zeka (1) yaradılış (1) yaratıcılık (1) yardımcı (1) yasak bölge 9 (1) yastıktaki ses (1) yazar (1) yazarlık (1) yazmak (1) yazım yanlışları (1) yaşıyorlar (1) yerdeki yıldızlar (1) yersiz yurtsuz (1) yolculuk romanları (1) yönetici (1) yüksek zevkler (1) yürümek (1) yılbaşı (1) yıldızlararası (1) zaman (1) zaman kayması (1) zaman kötü (1) zardoz (1) zebercet (1) zevkler hiyerarşisi (1) zizek (1) zoe saldana (1) zoran bihac (1) Ölü Ozanlar Derneği (1) çerçi 3. sayı (1) çerçi 5. sayı (1) çerçi sanat 5. sayı (1) çocukluk (1) çocukluktaki bahçe (1) çöl (1) çöp (1) çöplük (1) ölüm (1) ölümcül çözüm (1) ötanazi (1) öteki (1) öykü yazarlığı (1) öykü yazarı (1) öykü ödülü (1) öyküleme (1) özel sektör (1) özgecan aslan (1) özne (1) öğrenci (1) öğrencilik (1) öğretmencilik (1) ütopya (1) üç boyutlu (1) üç boyutlu film (1) İngilizce (1) İstanbul (1) ıssız adam (1) şehir (1) şehir meydanı (1) şehir parkı (1) şişli (1) şişman ve mutlu (1)

Bu Blogda Ara

Translate

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe

Hürriyet Emlak

Banner

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2015 • Yazmasam Olmaz